Något vi är mycket stolta över är att vi med våra resestipendier kan möjliggöra resor till vetenskapliga konferenser!
➡️ En som nyligen fått ett sådant stipendium är doktoranden Ellinor Hansson som just kommit hem från konferensen iSRS 25 i Queensland, Australien.
Vi bad henne berätta kort om sin resa! 🇦🇺
“Jag heter Ellinor och är doktorand på Sahlgrenska Universitetssjukhuset i TAT-gruppen*, och är nyligen hemkommen från konferensen iSRS i Australien, dit jag bara kunde resa tack vare resestipendiet jag fick från er på Jubileumsklinikens Cancerfond, stort tack!
Konferensen var fantastiskt givande, jag fick både chansen att presentera mina resultat från min första artikel, och fick massor av input till mitt nästa arbete. Eftersom mitt nästa arbete handlar om automation av radiokemi, var det betydelsefullt att få prata med kemister i diagnostikvärlden, i synnerhet F-18-kemister som har mycket erfarenhet av liknande applikationer.
Det var roligt att se hur mångfacetterat fältet är, både i terapi och diagnostik och hur många olika applikationer det finns för alfastrålare generellt och astat-211 i synnerhet. En grupp i Frankrike presenterade sina försök där de använder astats metalliska egenskaper för att påbörja arbetet mot en kelering av astat, och en annan grupp presenterade prekliniska data från försök till behandling mot ovarialcancer med riktad alfastrålning, vilket såklart är spännande för oss här i Göteborg, i och med att det är applikationen som vi jobbar med astat-211.”
Tack för att du delar med dig Ellinor – stort lycka till i din forskning! 🧡
För den som vill läsa mer:
🔗 Ellinor Hanssons publikationer på Göteborgs Universitets hemsida
🔗 TAT-gruppens forskning på Göteborgs Universitets hemsida
🔗 iSRS-konferensens hemsida
* TAT är en förkortning av Targeted Alpha Therapy.